2. Design – projektowanie produktu na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz, w ramach kierunku Wzornictwo

Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz

Opiekun studiów podyplomowych: dr Tomasz Musiał

01-ciastkarnia02-domofony03-magneto

Celem studiów Design – projektowanie produktu jest przygotowanie słuchaczy do pracy projektowej z uwzględnieniem warunków charakterystycznych dla realnej praktyki zawodowej. W tym celu przekazywana jest zarówno wiedza dotycząca metodyki projektowej, praktycznych umiejętności, jak i omawiany jest cały wachlarz uwarunkowań towarzyszących pracy projektanta. Duży nacisk kładziony jest na wykształcenie umiejętności samodzielnej realizacji projektów, a także pracy w zespole.

Studia podyplomowe kształcą w sposób kompleksowy - od idei produktu, poprzez poznanie całego procesu projektowego aż po umiejętność publicznej prezentacji swojego projektu. Słuchacze realizują swoje prace wykonując plansze prezentacyjne, modele i prototypy.

Studia podyplomowe Design – projektowanie produktu skierowane są do:

• absolwentów studiów technicznych, artystycznych, zarządzania i innych
  • osób pracujących lub planujących pracę w firmach projektowych
  • wszystkich zainteresowanych zdobyciem wiedzy i umiejętności z zakresu projektowania produktu i komunikacji wizualnej

Program studiów podyplomowych Design – projektowanie produktu

Zakres studiów obejmuje projektowanie produktu oraz komunikację wizualną.
Studia trwają jeden rok akademicki podzielony na dwa semestry.
Pierwszy semestr ma na celu wprowadzenie w najważniejsze zagadnienia związane z projektowaniem. Słuchacze poznają od podstaw problematykę projektową z uwzględnieniem wiedzy o historii designu. Uczą się wykonywać rysunki prezentacyjne i koncepcyjne, a także zdobywają kompetencje z zakresu ergonomii produktu.
Uczą się także korzystać z oprogramowania komputerowego (Rhinoceros, Illustrator, Photoshop, InDesign), wykonują pierwsze wizualizacje oraz projekty logotypów, opakowań i siedzisk.

Na drugim semestrze studenci poznają cały zakres szczegółowej wiedzy i umiejętności związanych z procesem projektowym - od analizy zagadnienia, przez wyznaczenie etapów i obszarów pracy po wykonanie projektów.

W trakcie tego semestru słuchacze realizują zadane ćwiczenia i swoje autorskie pomysły w postaci projektów komputerowych, prototypów wykonanych własnoręcznie oraz modeli z wykorzystaniem ploterów i drukarek 3D.

Zajęcia realizowane są w formie wykładów, ćwiczeń i warsztatów, indywidualnych konsultacji aż po grupowe analizy problemów, które czasem zamieniają się w prawdziwą burzę mózgów. Duża część realizacji programu studiów odbywa się poprzez pracę własną słuchacza.

Ćwiczenia i wykłady prowadzą pracownicy ASP z wieloletnim doświadczeniem dydaktycznym i projektowym, a warsztaty projektowe w tym roku poprowadzi znany, działający na rynku światowym projektant Robert Majkut (www.design.pl).
Studia kończą się publiczną obroną dyplomową, w trakcie której każdy słuchacz prezentuje i omawia swoje projekty oraz realizowany w trakcie roku materiał. Słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Design – projektowanie produktu.

• w dwóch ratach po 2400 zł za semestr (pierwszą ratę najpóźniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem zajęć, drugą ratę do 1 lutegp)

• program obowiązujący od roku akademickiego 2017/2018 – pobierz (.pdf)

Plan zajęć

• plan zajeć na semestr zimowy 2017/2018 – do pobrania w październiku 2017 roku