7. Ilustracja i komiks z elementami preprodukcji gier i filmów

Wydział Grafiki i Malarstwa

Opiekun studiów podyplomowych: dr hab. Gabriel Kołat, prof. nadzw.

Pierwsze w Polsce studia podyplomowe w zakresie ILUSTARCJA I KOMIKS skierowane są:

• do miłośników ilustracji, komiksu i gier komputerowych,
  • do osób, które posiadają zainteresowania związane z szerokim obszarem sztuk wizualnych.

Celem studiów podyplomowych jest kształtowanie wiedzy i rozwijanie umiejętności Słuchaczy w zakresie:

• tworzenia ilustracji i komiksu, noweli komiksowej, rysunku storyboard, ilustracji książkowej, ilustracji prasowej, adaptacji krótkiej formy literackiej w formie prezentacji wizualnej,
  • malarstwa i rysunku komiksowego i ilustracyjnego,
  • technik filmowych - preprodukcji (animacja, multimedia) czy gier komputerowych, np. storyboard'u, conceptArt'u,
  • tworzenia paneli produkcyjnych i prezentacyjnych,
  • swobodnego prezentowania swoich koncepcji za pomocą szybkiego szkicu malarskiego czy rysunkowego, prewizualizacji- scenariusz obrazkowy, tradycyjnych i cyfrowych technik malarskich, i rysunkowych.

Program studiów kładzie szczególny nacisk na wykształcenie umiejętności praktycznych, rozwijanie kreatywności i własnego stylu artystycznego oraz na dostarczenie wiedzy z zakresu grafiki, sztuk wizualnych, aktualnych tendencjach i zjawiskach w/w dziedzin sztuki. Słuchacz poznaje techniki tradycyjnego i współczesnego obrazowania.

Wykładowcy to najwybitniejsze postaci europejskiego komiksu, ilustracji, malarstwa, rysunku, grafiki oraz wizualizacji przestrzeni w nowych mediach:

prof. Zdzisław Olejniczak, wykładowca na ASP w Łodzi, Dziekan Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP, prowadzi pracownię Rysunku IV. Twórczość w zakresie grafiki artystycznej i projektowej, rysunku. Uczestniczył w ponad 160 wystawach ogólnopolskich, międzynarodowych, sztuki polskiej za granicą, konkursach, aukcjach i targach sztuki.

dr hab. Gabriel Kołat, prof. nadzw., wykładowca na ASP w Łodzi oraz Politechnice Łódzkiej. Zajmuje się m.in. malarstwem, rysunkiem, grafiką, ilustracją i komiksem. Prowadzi pracownię Rysunku, Ilustracji i Komiksu na Wydziale Grafiki i Malarstwa w ASP w Łodzi, jest to pierwsza i jedyna tego typu pracownia w Polsce. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju jak i za granicą, jest również twórcą idei autorskich ekspozycji prac malarskich i rysunkowych COMIX’sage.

dr Wojciech Birek, scenarzysta i grafik komiksowy, publicysta i teoretyk komiksowy oraz organizator wystaw. Jako twórca debiutował w końcu lat 80. serią „Kacper i Kryształowy Klucz”. Autor scenariuszy komiksów z serii Strażnicy Orlego Pióra (rys. Sławomir Kiełbus, Arkadiusz Klimek i Maciej Mazur) oraz trzech komiksów historycznych dla podkarpackiego IPN (rys. Grzegorz Pudłowski i Mikołaj Birek). Publikował teksty krytyczne i publicystyczne w licznych magazynach komiksowych i s-f. Autor tekstów do książki „Grzegorz Rosiński, mistrz ilustracji i komiksu” (2012). Komisarz i współkomisarz międzynarodowych wystaw komiksu.

dr inż. arch. Rafał Szrajber, wykładowca w Instytucie Informatyki Politechniki Łódzkiej, którego zainteresowaniem są nowe media i obrazowanie przestrzeni z wykorzystaniem gier komputerowych. Laureat konkursów z obszaru kreatywności i nowych mediów, fotografii oraz architektury. Jego prace można było oglądać na wystawie indywidualnej i wystawach zbiorowych. Poprowadzi warsztaty „Elementy preprodukcji” prezentujące wizualne przygotowanie koncepcji gry wideo oraz wykorzystanie cyfrowych technik obrazowania w ilustracji (matte painting, digital concept art).

mgr Przemysław Truściński polski rysownik komiksowy i reklamowy, storyboardzista, absolwent wydziału grafiki łódzkiej ASP. Rysownik podpisuje się pseudonimem Trust.

mgr Adam Radoń dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi, prezes Stowarzyszenia "Contur", otrzymał 3 kwietnia prestiżowy order Leopolda II, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

mgr Daniel Gembus asystent w Pracownię Rysunku, Ilustracji i Komiksu na Wydziale Grafiki i Malarstwa w ASP w Łodzi PROF. NADZW Gabriela Kołata zajmuje się m.in. komiksam, malarstwem analogowym, jak i cyfrowym, ilustracją, rysunkiem design'em,

Po ukończeniu studiów słuchacz posiada świadomość warsztatu wykorzystując formy obrazowania w zakresie technik cyfrowych i tradycyjnych.

Studia podyplomowe przygotowują absolwentów do pracy w agencjach reklamowych, wydawnictwach, studiach filmowych i współpracy z autorami warstwy fabularnej komiksu. Absolwenci mogą również pracować jako freelancerzy lub realizować własne projekty wydawnicze.

• program obowiązujący od roku akademickiego 2014/2015 - pobierz (.pdf) - nowy będzie opublikowany wkrótce

• Terminy zjazdów obowiązujące w roku akademickim 2015/2016 - pobierz (.pdf)

• Zakładane efekty kształcenia obowiązujące w roku akademickim 2015/2016 - pobierz (.pdf)

Słuchacz studiów podyplomowych nie otrzymuje indeksu i legitymacji studenckiej, karty egzaminacyjne posiada wykładowca.

Zajęcia trwają zazwyczaj w soboty od godz. 10:00 do 20:00, w niedzielę od godz. 10:00 do 16:00.

Planowany termin rozpoczęcia kolejnej edycji: październik 2015

Cena: 4800 zł za dwa semestry - dotyczy roku akademickiego 2015/2016

• za pierwszy semestr: 2.400 zł
  • za drugi semestr: 2.400 zł

Opłata za studia podyplomowe może być wnoszona jednorazowo za cały rok lub semestralnie - na min. 2 tygodnie przed rozpoczęciem zajęć.

Opłatę za studia podyplomowe można rozłożyć na raty na podstawie wniosku złożonego razem z dokumentami rekrutacyjnymi - wzór wniosku (.pdf)

Powyższa kwota nie obejmuje opłaty za wydanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych a także nie obejmuje kosztów materiałów niezbędnych w czasie realizacji programu.

Nie pobieramy opłat rekrutacyjnych ani wpisowych.

A. Pawłowski A. Pawłowski A. Pawłowski

Agnieszka Serwicka Agnieszka Serwicka Agnieszka Serwicka