7. Ilustracja i komiks z elementami preprodukcji gier i filmów

Wydział Grafiki i Malarstwa

Opiekun studiów podyplomowych: prof. Gabriel Kołat

Pierwsze w Polsce studia podyplomowe w zakresie ILUSTARCJA I KOMIKS Z ELEMENTAMI PREPRODUKCJI GIER I FIMÓW skierowane są:

 • do miłośników ilustracji, komiksu i gier komputerowych,
 • do osób, które posiadają zainteresowania związane z szerokim obszarem sztuk wizualnych.

Celem studiów podyplomowych jest kształtowanie wiedzy i rozwijanie umiejętności Słuchaczy w zakresie:

 • tworzenia ilustracji i komiksu, noweli komiksowej, rysunku storyboard, ilustracji książkowej, ilustracji prasowej, adaptacji krótkiej formy literackiej w formie prezentacji wizualnej,
 • malarstwa i rysunku komiksowego i ilustracyjnego,
 • technik filmowych - preprodukcji (animacja, multimedia) czy gier komputerowych, np. storyboard'u, conceptArt'u,
 • tworzenia paneli produkcyjnych i prezentacyjnych,
 • swobodnego prezentowania swoich koncepcji za pomocą szybkiego szkicu malarskiego czy rysunkowego, prewizualizacji- scenariusz obrazkowy, tradycyjnych i cyfrowych technik malarskich, i rysunkowych.

Program studiów kładzie szczególny nacisk na wykształcenie umiejętności praktycznych, rozwijanie kreatywności i własnego stylu artystycznego oraz na dostarczenie wiedzy z zakresu grafiki, sztuk wizualnych, aktualnych tendencjach i zjawiskach w/w dziedzin sztuki. Słuchacz poznaje techniki tradycyjnego i współczesnego obrazowania.

Po ukończeniu studiów podyplomowych słuchacz posiada świadomość warsztatu wykorzystując formy obrazowania w zakresie technik cyfrowych i tradycyjnych.

Studia podyplomowe przygotowują absolwentów do pracy w agencjach reklamowych, wydawnictwach, studiach filmowych i współpracy z autorami warstwy fabularnej komiksu. Absolwenci mogą również pracować jako freelancerzy lub realizować własne projekty wydawnicze.

Wykładowcy to najwybitniejsze postaci europejskiego komiksu, ilustracji, malarstwa, rysunku, grafiki oraz wizualizacji przestrzeni w nowych mediach:

prof. Zdzisław Olejniczak, wykładowca na ASP w Łodzi, Dziekan Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP, prowadzi pracownię Rysunku IV. Twórczość w zakresie grafiki artystycznej i projektowej, rysunku. Uczestniczył w ponad 160 wystawach ogólnopolskich, międzynarodowych, sztuki polskiej za granicą, konkursach, aukcjach i targach sztuki.

prof Gabriel Kołat, wykładowca na ASP w Łodzi oraz Politechnice Łódzkiej. Zajmuje się m.in. malarstwem, rysunkiem, grafiką, ilustracją i komiksem. Prowadzi pracownię Rysunku, Ilustracji i Komiksu na Wydziale Grafiki i Malarstwa w ASP w Łodzi, jest to pierwsza i jedyna tego typu pracownia w Polsce. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju jak i za granicą, jest również twórcą idei autorskich ekspozycji prac malarskich i rysunkowych COMIX'sage.

dr inż. arch. Rafał Szrajber, wykładowca na ASP w Łodzi oraz w Instytucie Informatyki Politechniki Łódzkiej, którego zainteresowaniem są nowe media i obrazowanie przestrzeni z wykorzystaniem gier komputerowych. Laureat konkursów z obszaru kreatywności i nowych mediów, fotografii oraz architektury. Jego prace można było oglądać na wystawie indywidualnej i wystawach zbiorowych. Poprowadzi warsztaty „Elementy preprodukcji" prezentujące wizualne przygotowanie koncepcji gry wideo oraz wykorzystanie cyfrowych technik obrazowania w ilustracji (matte painting, digital concept art).

mgr Gabriela Cichowska, wykładowca na ASP w Łodzi, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im Jana Matejki w Krakowie. Osiąga sukcesy za granicą i w kraju w grafice artystycznej, malarstwie, rysunku oraz ilustracji książkowej. Autorka ilustracji do ksiązki o Januszu Korczaku "Ostatnie przedstawienie panny Esterki. Historia z Getta Warszawskiego". Uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarskich, wystawach i konkursach. Jest laureatką kilkunastu grand prix, nagród i wyróżnień w kraju i za granicą.

mgr Daniel Cybula, wykładowca na ASP w Łodzi, od kilku lat związany ze środowiskiem animacji i studiem „Se-ma-for". Autor prac malarskich do „Świtezi" Kamila Polaka oraz „Piotrusia i wilka" Sousie Templeton. Twórczość w zakresie malarstwa i rysunku. Autor kilku wystaw indywidualnych. Uczestnik licznych prezentacji zbiorowych w kraju, a także w Niemczech (Rostock - 2005, Wuppertal – 2006, Stuttgart, Berlin – 2011) i na Ukrainie (Lwów, Kijów – 2010/11).

mgr Piotr Kania, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi , zajmował stanowisko Dyrektora Artystycznego w agencjach Dragon Rouge i Lothar Boehm. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w prowadzeniu projektów tworzenia marek, projektowania grafiki i struktury opakowań oraz innowacji. Pracował dla takich marek jak: 3Bit, Algida, Bahlsen, Brackie, Brok, Chappi, Czysta de Luxe, Dulux, Eko Śnieżka, Harnaś, Hochland, Jacobs, Knorr, Królewskie, Kubuś, Lubella, Lubelska, Luksusowa, Łowicz, Nobiles, Prymat, Redds, Tatra, Tymbark, Wódka Premium, Wyborowa, Żubr, Żywiec, Żywiec Zdrój. Członek Stowarzyszenia Twórców "Contur", współorganizator łódzkich konwentów komiksu. Publikacje w periodykach: "Czas Komiksu", "Komiks Forum", "Cosmopolitan", "SHE", "OMS", Przekrój", Miś", Insider" i w albumie Komiks - Antologia Komiksu Polskiego" wyd. Egmont.

mgr Jacek Frąś, absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dyplom u prof. Mariana Kępińskiego). Studiował także w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (pracownia prof. Stanisława Rodzińskiego). Praktykował w Nowym Jorku, Tokio, Dubrowniku. Swoje prace komiksowe publikował w: Machinie, Muzie, Gazecie Wyborczej, Polityce, Nie, Laif, DosDedos, AQQ, Stripburgerze, Warburgerze, Madburgerze, Talizmanie, Czasie Komiksu, Dzienniku Łódzkim, Dzienniku Polskim, Świecie Komiksu. Współpracował z wydawnictwami: Kultura Gniewu, Egmont, Zin-Zin Press, Viking. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Współpracuje z agencjami reklamowymi.

dr Wojciech Birek, scenarzysta i grafik komiksowy, publicysta i teoretyk komiksowy oraz organizator wystaw. Jako twórca debiutował w końcu lat 80. serią „Kacper i Kryształowy Klucz". Autor scenariuszy komiksów z serii Strażnicy Orlego Pióra (rys. Sławomir Kiełbus, Arkadiusz Klimek i Maciej Mazur) oraz trzech komiksów historycznych dla podkarpackiego IPN (rys. Grzegorz Pudłowski i Mikołaj Birek). Publikował teksty krytyczne i publicystyczne w licznych magazynach komiksowych i s-f. Autor tekstów do książki „Grzegorz Rosiński, mistrz ilustracji i komiksu" (2012). Komisarz i współkomisarz międzynarodowych wystaw komiksu.

mgr Przemysław Truściński polski rysownik komiksowy i reklamowy, storyboardzista, absolwent wydziału grafiki łódzkiej ASP. Rysownik podpisuje się pseudonimem Trust.

mgr Adam Radoń dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi, prezes Stowarzyszenia "Contur", otrzymał 3 kwietnia prestiżowy order Leopolda II, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

mgr Daniel Gembus asystent w Pracowni Rysunku, Ilustracji i Komiksu na Wydziale Grafiki i Malarstwa w ASP w Łodzi prof. Gabriela Kołata zajmuje się m.in. komiksem, malarstwem analogowym, jak i cyfrowym, ilustracją, rysunkiem design'em


Program studiów

 • program obowiązujący od roku akademickiego 2015/2016 - pobierz (.pdf)

Terminy zjazdów

 • Terminy zjazdów obowiązujące w roku akademickim 2015/2016 - pobierz (.pdf)

Zakładane efekty kształcenia

 • Zakładane efekty kształcenia obowiązujące w roku akademickim 2015/2016 - pobierz (.pdf)

Studia podyplomowe adresowane są do absolwentów studiów wyższych pierwszego / drugiego stopnia / jednolitych studiów magsiterskich

Nie wymagamy wykształcenia kierunkowego.


Kwalifikacje
Studia podyplomowe kończą się uzyskaniem kwalifikacji podyplomowych, czyli osiągnięciem zakładanych efektów kształcenia, potwierdzonych świadectwem ukończenia studiów podyplomowych.


Słuchacz studiów podyplomowych nie otrzymuje indeksu i legitymacji studenckiej, karty egzaminacyjne posiada wykładowca.


Ilość semestrów: 2
razem około 250 godzin dydaktycznych (1 godz. dydaktyczna = 45 min).

Zajęcia odbywają się w języku polskim, w trybie niestacjonarnym, podczas zjazdów weekendowych (sobota - niedziela), zazwyczaj dwa razy w miesiącu, 15 zjazdów.

Zajęcia trwają zazwyczaj w soboty od godz. 10:00 do 20:00, w niedzielę od godz. 10:00 do 16:00.


Planowany termin rozpoczęcia kolejnej edycji: październik 2015


Cena: 4800 zł za dwa semestry - dotyczy roku akademickiego 2015/2016

 • za pierwszy semestr: 2.400 zł
 • za drugi semestr: 2.400 zł

Opłata za studia podyplomowe może być wnoszona jednorazowo za cały rok lub semestralnie - na min. 2 tygodnie przed rozpoczęciem zajęć.

Opłatę za studia podyplomowe można rozłożyć na raty na podstawie wniosku złożonego razem z dokumentami rekrutacyjnymi - wzór wniosku (.pdf)

Powyższa kwota nie obejmuje opłaty za wydanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych a także nie obejmuje kosztów materiałów niezbędnych w czasie realizacji programu.

Kwota za wydanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych wynosi 30 zł. 

Nie pobieramy opłat rekrutacyjnych ani wpisowych.


A. Pawłowski A. Pawłowski A. Pawłowski

Agnieszka Serwicka Agnieszka Serwicka Agnieszka Serwicka

Agnieszka Serwicka