10. Tkanina - konstrukcja, dekonstrukcja, rekonstrukcja na Wydziale Tkaniny i Ubioru, w ramach kierunku Projektowanie Ubioru

Wydział Tkaniny i Ubioru

Opiekun studiów podyplomowych: mgr Zygmunt Łukasiewicz

Jedyne w Polsce, unikatowe, studia podyplomowe „Tkanina - konstrukcja, dekonstrukcja, rekonstrukcja (Konserwacja Tkanin) - NOWOŚĆ” zbudowany są na bazie 3 wiodących zagadnień wymienionych w samym tytule- modułów: KONSTRUKCJI, DEKONSTRUKCJI I REKONSTRUKCJI.

Program kształcenia kładzie nacisk na specjalność „TKANINA” w aspekcie tworzenia powierzchni i wielorakich sposobów ich KONSTRUOWANIA (zajęcia w doskonale wyposażonych warsztatach tkackich i farbiarskich Akademii).

Kolejny etap - DEKONSTRUKCJA zaprojektowanych materii (tj. kolekcji własnoręcznie wykonanych w warsztatach szkolnych różnymi metodami prób tkackich) pozwoli słuchaczom dokonać samodzielnej wnikliwej analizy morfologii tkanin.

W dalszej kolejności nastąpi próba ZREKONSTRUOWANIA w/w utworów plastycznych w laboratoriach Centralnego Muzeum Włókiennictwa Łodzi w pod opieką wybitnych specjalistów – pracowników Działu Konserwacji Tkanin.

Dużej ilość godzin zajęć praktycznych – tzw. warsztatowych, będą towarzyszyły wykłady z zakresu wybranych zagadnień z historii tkaniny i materiałoznawstwa.

Słuchacze w/w podyplomowych studiów w ramach 250 godzin (w 2 semestrach):

• pozyskają fundamentalną wiedzę praktyczną w dziedzinie konstrukcji tkanin artystycznych,
  • rozwiną swoją wrażliwość i umiejętności plastyczne a także poznają problematykę i wybrane techniki rekonstrukcji tkanin zabytkowych,
  • uzyskają źródło podstawowej wiedzy na temat wybranych zagadnień dotyczących tekstyliów w obszarze sztuk pięknych i użytkowych (w tym w zakresie mody).

Zwięzłe przybliżenie wybranych tematów związanych z tkaniną powinno zaowocować ogólną orientacją w zakresie przedstawianych tematów oraz (dzięki podanej literaturze) wykształceniem umiejętności w poruszaniu się w dostępnych źródłach pisanych. Bardzo skondensowana forma wykładów pozwoli na przedstawienie najistotniejszych "punktów zwrotnych" w historii przedstawianych zagadnień i ma uwrażliwić na najważniejsze kwestie z nimi związane, a także zarysować skalę rozległości wiedzy i umiejętności, niezbędnych do rekonstruowania tkanin.

Celem studiów podyplomowych jest wykształcenie umiejętnego sposobu patrzenia na tkaninę, która jest przede wszystkim konstrukcją, a nie tylko "powierzchniowym" obrazem, nadto skupia w sobie wiele zagadnień z różnych dziedzin:

• od surowcowych - niosących, dla każdego z nich, określone konsekwencje wykonawcze;
  • przez kwestie techniczne - ponieważ jest często połączeniem różnych technik, z których każda ma swoją specyfikę (co w trakcje rekonstruowania może sprawiać odmienne problemy i stosowanie jednej metody nie gwarantuje dobrych rezultatów);
  • wiadomości związane z użytymi barwnikami - z uwagi na rodzaj (roślinne, mineralne, syntetyczne) posiadają odmienne cechy, wymagające różnego traktowania;
  • wiadomości z historii form i ornamentyki - właściwe odczytywanie przedstawionych treści, a zatem rozumienie przekazu oraz wybranej dla niego formy bądź w przypadkach bardziej skomplikowanych umiejętność ich poszukiwania, by zapewnić np. właściwą rekonstrukcję;
  • ogólny stopień wiedzy na temat wybranych zagadnień dotyczących tekstyliów w modzie

• w dwóch ratach po 2400 zł za semestr (pierwszą ratę najpóźniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem zajęć, drugą ratę do 1 lutegp)

• program obowiązujący od roku akademickiego 2016/2017 - pobierz (.pdf)

• Terminy zjazdów obowiązujące w roku akademickim 2017/2018 - pobierz (.pdf)