6. Malarstwo i rysunek na Wydziale Malarstwa i Rysunku, w ramach kierunku Malarstwo

Wydział Malarstwa i Rysunku

Opiekun studiów podyplomowych: dr Michał Rybiński

Studia podyplomowe Malarstwo i Rysunek na Wydziale Malarstwa i Rysunku oparte są o ćwiczenia praktyczne. Mają one poszerzyć i rozwinąć wiedzę oraz umiejętności w dziedzinie malarstwa i rysunku. Kształcenie odbywa się poprzez stawianie jasno sprecyzowanych problemów plastycznych dostosowanych do zaawansowania i możliwości studentów. Dają przygotowanie artystyczne i zawodowe w zakresie malarstwa i rysunku poprzez praktykę. Słuchacz poznaje techniki i technologie, orientuję się w aktualnych tendencjach i zjawiskach wyżej wymienionych dziedzin sztuki.

Umiejętności uzyskane w procesie kształcenia przez słuchacza studiów podyplomowych:

w zakresie teoretycznych realizacji nawiązujących do własnej pracy artystycznej oraz wiedzy kreatywnej:

• wykazuje zrozumienie relacji pomiędzy teoretycznymi i praktycznymi aspektami studiowanego przedmiotu
  • posiada wiedzę z zakresu historii i teorii sztuki oraz innych pokrewnych dyscyplin artystycznych i nauki koniecznej do zrozumienia zagadnień związanych z reprezentowaną dyscypliną artystyczną,
  • umie wykorzystywać nabytą wiedzę na temat historii, tradycji, okresów i stylów w sztuce do realizowania własnych działań artystycznych o wysokim stopniu oryginalności

w zakresie umiejętności realizacji prac malarskich i rysunkowych:

• samodzielnie podejmuje decyzje w odniesieniu do realizowanych prac malarskich i rysunkowych
  • zachowuje otwartość na odmienne światopoglądy i sposoby postrzegania twórczej rzeczywistości
  • dba o oryginalność i estetykę prac, pamiętając o zachowaniu wysokiego poziomu wykonywanych ćwiczeń

w zakresie umiejętności kreacji ekspresji artystycznej, warsztatowych i technologicznych:

• posługuje się warsztatem malarskim i rysunkowym w praktyce
  • wykorzystuje nabytą wiedzę do stworzenia autorskiej wypowiedzi artystycznej
  • orientuje się zarówno w historii jak i w aktualiach sztuki

Malarstwo realistyczne – uczy wnikliwej obserwacji, jest punktem wyjścia i zarazem odniesienia do postrzegania rzeczywistości. Wnikliwe studium mimetyzmu jest drogą do odnalezienia autorskiej tożsamości.

Malarstwo eksperymentalne – daje możliwość doświadczenia nieskrępowanej ekspresji. Jest niezwykle ważnym etapem do odkrycia własnego potencjału twórczego. Laboratorium możliwości!

Rysunek studyjny – podstawa kształcenia akademickiego– praca z modelem (rysunek anatomiczny). Każde zajęcia rozpoczynają się treningiem- sesje szybkich szkiców z natury (modela w ruchu), mające także na celu usprawnienie obserwacji prawidłowych proporcji i budowy ciała ludzkiego.

Rysunek prezentacyjny – projektowy niezbędny w pracy artysty, projektanta, kreatora, twórcy. Jest to zapis myśli, konceptu, projekt.

Kompozycja w malarstwie i rysunku – zajęcia mają charakter wprowadzający. Są to ćwiczenia akademickie oparte na wiedzy i konkretnych przykładach.

Historia i teoria sztuki – zajęcia teoretyczne niezbędne w edukacji. Mają na celu usystematyzować i uzupełnić widzę.

Analiza dzieł sztuki – zajęcia teoretyczne mają za zadanie nauczyć interpretacji dzieła i wprowadzić w aktualia sztuki.

Prawo autorskie – zajęcia uświadamiają autorom ich prawa.

• w dwóch ratach po 2400 zł za semestr (pierwszą ratę najpóźniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem zajęć, drugą ratę 1 lutego)

• program obowiązujący od roku akademickiego 2017/2018 – pobierz (.pdf)

Plan zajęć

• plan zajęć na semestr zimowy 2017/2018 – dostępny będzie w październiku 2017 r.

• terminy zjazdów obowiązujące w roku akademickim 2017/2018 – pobierz (.pdf)

• zakładane efekty kształcenia – pobierz (.pdf)