DYPLOM SŁUCHACZY STUDIÓW PODYPLOMOWYCH – FOOD DESIGN III edycja (PROJEKTOWANIE KULINARIÓW)

Studenci kierunku Food Design na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi zapraszają na wystawę Food Design Expo, będącą zwieńczeniem ich rocznej pracy.

Wystawa odbędzie się 4 czerwca w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu i będzie częścią znanego i lubianego festiwalu 
„Europa na Widelcu”, który w tym roku, między 31 maja a 4 czerwca, będzie miał już swoją 9 edycję! Wśród przejętych studentów, będzie można spotkać także Piotra Bikonta, Roberta Makłowicza oraz innych wykładowców kierunku.

Odwiedzający wystawę będą mieli okazję obejrzeć prace dyplomowe 10 grup. Zaskakujące ekspozycje, zdjęcia, nowatorskie produkty i usługi, to często solidne podstawy kulinarnych biznesów, które już wkrótce mogą zagościć na kulinarnym rynku. 

Ponadto, uczestnicy wystawy będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach kulinarnych. W tym roku motywem przewodnim warsztatów jest ziemniak. To znane wszystkim warzywo zabierze nas w ciekawą podróż po Europie. 
Gotujący poznają narodowe potrawy ziemniaczane Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Anglii, Czech, oraz oczywiście Polski – kochany przez wszystkich ziemniak z kwaśnym mlekiem w nowoczesnej odsłonie zaskoczył już nawet najsurowszych krytyków kulinarnych! 

Wystawa prac dyplomowych odbędzie się w sali Nowej (11.00 -17:30), a warsztaty ziemniaczane w sali Klubowej, start co godzinę od 11:00. Zapisy odbywać się będą w dniu warsztatów na miejscu wydarzenia. 

Serdecznie zapraszamy!

food-design