Warsztaty z Mistrzem cukiernictwa Tomaszem Dekerem

W dniach 23-24 listopada 2013r. w budynku głównym Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w ramach studiów podyplomowych PROJEKTOWANIE KULINARIÓW odbyły się warsztaty cukiernicze prowadzone przez Mistrza cukiernictwa Tomasza Dekera pt. “Projektowanie nowoczesnych kompozycji i zdobień”.

Zaznajomić się z warsztatem, formą i fakturą w projektowaniu słodkości. Poznać techniki i produkty stosowane w cukiernictwie. Przygotować małe dzieła sztuki do sesji fotograficznej.


Tomasz Deker - Mistrz cukiernictwa, współwłaściciel sieci cukierni T. Deker Patissier & Chocolatier. Członek Fundacji Klub Szefów Kuchni, Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni

Wieloletni szef cukierni w sopockim Hotelu Haffner. Współpracował jako technolog w Barry Callebaut Belgia, Barbara Luijckx Holandia a także Modecor Włochy. Juror w wielu rozmaitych konkursach (Arte Culinaria Italia, Bocuse d'Or Europe, Dorszowe Żniwa, Sielawa Blues), uczestnik wielu pokazów oraz projektów kulinarnych w Polsce (Festiwal Kuchni Greckiej, Wine&Food Noble Night, Festiwalu Dobrego Humoru, Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny, Restauracja Mistrzów w Starych Jabłonkach), a także reprezentant kraju oraz trener kadry narodowej w wielu międzynarodowych olimpiadach (dwukrotny brązowy medal na Culinary World Cup w Luksemburgu, złoty medal World Barbecue Championships).

Organizator Trójmiejskich Warsztatów Kulinarnych pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni. Stale zapraszany na targi, konferencje i inne najważniejsze imprezy kulinarne i lifestyl'owe w Polsce a jego sukcesy są nieustannie odnotowywane w prasie i w mediach. Współpracuje z tygodnikiem "Palce Lizać"oraz z ogólnopolskimi magazynami "Food & Friends", "W piekarni, w cukierni", Food Service, itp. Stale udziela się w programach kulinarnych dla TVP takich jak: "Kawa czy Herbata", "Smacznego Go" czy "Pytanie na Śniadanie".

WIĘCEJ ZDJĘĆ